Podwyżka opłat drogowych w Niemczech

Chociaż jesteśmy w Unii Europejskiej i pewne przepisy są ujednolicane, a granice pomiędzy należącymi do niej państwami można przekraczać bez przeszkód, mimo wszystko pewne zasady są odmienne w poszczególnych krajach – z czym muszą się liczyć wszyscy kierowcy, ale zwłaszcza firmy transportowe, wysyłające kolejne wozy bardzo często. Dotychczas transport do Niemiec i z Niemiec był wyjątkowo wygodny, ponieważ opłaty za przejazd autostradami były bezpłatne.

Płacić musiały jedynie te pojazdy, których masa całkowita przekraczała wartość dopuszczalną, czyli 7,5 tony. I właśnie tego rodzaju pojazdy muszą się w tej chwili zmierzyć z kolejną rewolucją – transport do Niemiec będzie droższy, bo i opłaty wzrosną!

Podwyżki nawet o 60%

Podwyżka opłat drogowych dla pojazdów, których masa przekracza 7,5 tony, są dosyć spore – posiadacze ciężarówek będą musieli zapłacić od 39 do nawet 60% więcej! Zaplanowany i zaakceptowany przez rząd cennik wejdzie do powszechnego użytku od 1 stycznia 2019 roku. Od lipca bieżącego roku trzeba już płacić również za przejazd drogami klasy B, czyli Bundesstraßen. Najwięcej dopłacą niestety właściciele wozów najnowocześniejszej kategorii, czyli Euro 6 – pojazdy 3-osiowe będą musiały uiścić opłatę 53% wyższą niż dotychczas, a 4-osiowe nawet 60% większą. Wciąż zapłacą mniej, niż właściciele pojazdów starszych, jednak mimo wszystko logistyka w Niemczech będzie z pewnością nieco utrudniona.

Przeszkody w biznesie

Jedną z przeszkód, z jakimi muszą się mierzyć wszystkie firmy zajmujące się logistyką i transportem międzynarodowym, jest właśnie konieczność uiszczania opłat za przejazdy na niektórych drogach. Jeśli ceny byłyby wysokie, a natężenie ruchu pojazdów danej firmy duże, może to znacząco uszczuplić budżet. Koszty związane z opłatami drogowymi muszą być zawsze brane pod uwagę, dlatego jeśli ktoś chce zorganizować jakikolwiek transport większej ilości produktu do swojego przedsiębiorstwa, powinien zgłosić się do firmy, która zajmuje się tym od lat – i w związku z tym wszystko dokładnie zaplanuje z uwzględnieniem tego szczegółu. Proponujemy korzystanie z naszych usług – mamy odpowiednie doświadczenie i świetnie orientujemy się w bieżących zmianach.