Jak wygląda praca kierowcy TIRa

Praca kierowcy TIRa kojarzy się niektórym z morderczą harówką i godzinami spędzonymi na stacjach benzynowych oraz spaniem w szoferce. Inni widzą w niej lekkie zajęcie, które w romantyczny sposób łączy beztroską jazdę po drogach z podróżowaniem i zwiedzaniem świata. Prawda jak zwykle to bywa jest gdzieś pośrodku.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że spedycja międzynarodowa to praca przez dziewięć a czasami nawet jedenaście godzin dziennie. Tyle bowiem spędza kierowca czasu za kółkiem praktycznie codziennie. Firma transportowa wymaga od niego, żeby w jak najkrótszym czasie przewiózł dany ładunek, a kiedy już go dostarczy, musi spieszyć się, żeby wolny czas móc spędzić z rodziną w domu. Realnie oznacza to, że przeciętnie kierowca spędza w trasie na przykład pięć dni, a potem przez dwa dni jest z rodziną. Czasami bywa tak, że ci kierowcy wybierający dłuższe trasy, pozostają w „pracy” przez cztery lub pięć tygodni, po czym otrzymują tydzień wolnego czasu. Dlatego praca kierowcy ciężarówki, to w pierwszym rzędzie niestety rozłąka z rodziną.

Do niedogodności zaliczyć też trzeba korzystnie z pryszniców na stacjach benzynowych i często spanie na rozmaitych postojach. Choć infrastruktura w całej Europie zmienia się na lepsze, to nadal korzystanie z publicznych toalet i pryszniców, nie należy do rzeczy przyjemnych, a spanie w samochodzie nie jest czymś, o czym marzylibyśmy latami. Należy jednak wspomnieć, że jest okruch prawdy w tym, że kierowcy ciężarówek są w stanie w ciągu roku zwiedzić i zobaczyć miejsca, o których wiele osób marzy. Często jest to zwiedzanie tylko w formie przejazdu przez daną miejscowość lub podziwianie widoków z perspektywy jadącego pojazdu, ale bywa też, że nocując w jakimś miejscu czy czekając na rozładunek, kierowca jest w stanie wykorzystać czas wolny na odwiedzenie ciekawych i pasjonujących miejsc.

W każdym przypadku jednak ciężarówka w bardzo krótkim czasie zaczyna być dla kierowcy drugim domem. Montują oni tam materac, lodówkę, a nawet kuchnie, na której mogą przyrządzić pełnowartościowy posiłek.